Zázvor kocky 100g Provita

PDFTlačiťEmail
Kandizovaný
Zázvor
Predajná cena po zľave
Predajná cena0,90 €
Zľava
Popis

Zázvor (ďumbier) 100g

Výrobca: Vega Provita

Krajina pôvodu: Čína

- Zázvor podporuje trávenie, priaznivo pôsobí proti nevoľnosti, stimuluje cirkuláciu krvi a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, čím má
potencionálny ochranný účinok pri arterioskleróze.
- Obsiahnuté látky zázvorového koreňa súčasne zlepšujú žalúdočné pohyby a pôsobia proti kŕčom hladkého svalstva v tráviacom ústrojenstve.
- Pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého tračníka.
- Zázvor zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu, je antiseptický, protihorečnatý, protizápalový, stimulujúci a
tonizujúci.
- Ďalej pôsobí pri prevencii chrípkových ochorení, hlavne tzv. črevnej chrípke. Pomáha aj pri bolestiach hlavy a stavoch napätia.
- Svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých vírusov a baktérií.
- Zázvor rýchlo a bez vedľajších nežiaducich účinkov zabraňuje a potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy),
prináša úľavu od nevoľnosti v tehotenstve a po nadmernom požití alkoholu.
- Nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti. Zároveň má priaznivé účinky proti migréne.

Zázvor je korenie z koreňa ďumbiera lekárskeho. Môže byť súčasťou karí korenia, používa sa v niektorých receptoch na sladké pečivo, dá sa z neho pripraviť čaj a je možné konzumovať ho aj priamo. Má veľa rôznych účinkov na organizmus, z ktorých asi najvýznamnejšie sú vplyv na gastointestinálny trakt a rakovinové bunky. Jeden gram zázvoru denne znižuje u ľudí pooperačnú nevoľnosť a vracanie a je účinný aj pri tehotenskej nevoľnosti. Obmedzuje rast baktérie Helicobacter pylori. Výťažky z celého koreňa alebo niektoré chemicky presne definované substancie nachádzajúce sa v zázvore majú podľa početných štúdií aj inhibičný efekt na vznik nádorových ochorení.

Zázvor obsahuje asi 2 % éterického oleja, zázvorovú silicu a štipľavo ostrú látku - gingerol. Chuťovo je teda ostrejší, nasladlý, s nádychom citrónu a kvetín. Používa sa vo forme čerstvého koreňa, ktorý sa ošúpe a nastrúha na jemnom kovovom strúhadle, alebo v podobe sušenéko koreňa alebo prášku. Práškový zázvor sa nevyrovná čerstvému, pretože sa líši chuťou a vôňou. Sušený zázvor je štipľavejší ako čerstvý a musí sa pred použitím namočiť (jedna čajová lyžička sušeného odpovedá jednej polievkovej lyžici čerstvého zázvoru).

V kuchyni sa používa do cukroviniek (napr. zázvorky, krupičná kaša), pridáva sa do kečupov, kompótov, do koreniacich zmesí (napr. kari), do ryže, do bielkovinových a zeleninových jedál. V niektorých oblastiach je obľúbený zázvorový čaj, pivo alebo víno. Kombinuje sa s citrónom, paprikou, feferónkami, cesnakom, chilli, kurkumou, škoricou, kardamónom, klinčekmi a chuťovo doplňuje sójovú omáčku. Plátky čerstvého zázvoru sa pre jeho arómu hodia do ovocných mís, zálievok a omáčok.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.