Pohánka svetlá lúpaná 400g Provita

PDFTlačiťEmail
Prirodzene bezlepková, cenená je pre vysoký obsah bioflavonidu, rutínu, cievam vracia pružnosť.
Pohánka svetlá lúpaná 400g ProvitaPohánka svetlá lúpaná 400g Provita
Predajná cena po zľave
Predajná cena1,60 €
Zľava
Popis
Pohánka svetlá lúpaná 400g Provita

Pohánka-jednoročná rastlina, patrila k málo známym obilninám. V poslednej dobe však záujem o ňu prudko vzrástol a to nielen mezdi vegetariánmi a makrobiotikmi.

Semeno pohánky obsahuje draslík, fosfor, vápnik, železo, meď, mangán, zinok. Z vitamínov skupiny B cholín, rutín a tokoferol (E). Najviac je táto obilnina cenená pre vysoký obsah bioflavonidu, rutínu, obsiahnutého v semenách aj šupkách. Pôsobí liečivo na cievy v celom organizme. Vracia im pružnosť a spolu s prítomným vitamínom E lieči na cievach chorobné zmeny. Zmierňuje problémy s kŕčovými žilami na nohách. Účinok rutínu ešte násobí vitamín C, preto je nevyhnutné jesť k pohánke surové zeleninu. Rutín a vitamínom C znižuje riziko trombózy, infarktu či mozgovej mŕtvice. Obsah vitamínov B1 a B2 pomáha telu aktovovať energiu podporujúcu činnosť nervou. Prirodzene ovplyvňuje stavy podráždenosti, nechutenstvo a bolesti hlavy. Veľmi dôležitým vitamínom obsiahnutým v pohánke je cholín, ktorý regeneruje pečeňové bunky po poškodení chorobami a alkoholom. Zároveň napomáha pri odburavaní nahromadeného tuku v pečeni.

Pravidelná konzumácia pohánky (aspon 3x týždenne) spolu s pitím odvaru z ľanového semena a zvýšeným príjmom vlákniny vylieči behom mesiaca hemeroidy.

Pohánka je rovnako veľmi výhodná na detoxikáciu v tehotenstve a vôbec pri akejkoľvek autointoxikacii (sebeotrave). Známy je liečebný účinok pohánky pri praskaní žiliek v oku, tvári, pri zvýšenej krvácavosti, žalúdočných a dvanástorníkových vredoch, črevných nádoroch či pri silnej a dlhotrvajúcej menštruácii.

Obsahuje kyselinu linoleovú, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pôsobí proti zrážaní krvi v cievach. Lipidy z pohánky obsahujú 0,2% fyzioogicky aktívnych rastlinných sterolov – sitosterol a compesterol, ktoré znižujú vstrebávanie cholesterolu z potravy.

Vzhľadom na obsah škrobov a plnohodnotných bielkovým podobných živočíšnym (aminokyselinám lyzinu, metioninu a triptofanu) poskytuje pohánka vynukajúcu plnohodnotnú stravu. Minerálne látky a stopové prvky (najmä vápnik), sú v pohánke významné pri tehotenstve a v geriatrii.

Niektorí ľudia si myslia, že na vyliečenie spomínaných chorôb stačí jesť tabletky ascorutinu. Ale žiadna chemia na svete nenahradí ideálne rovnovážne zloženie a pomer jednotlivých látok v potravine. Vysoké dávky ascorutinu (nad 100mg) denne môžu znižovať plodnosť a sú využívané ako antikoncepcia. Tabletky ascorutinu môžu byť užitočné (po dohode s lekárom krátkodobo), k rýchlemu hojeniu praskajúcich ciev, hemoroidov, krčových žíl pri krvácavosti a rakovine čriev. Konzumáciou pohánky lieky nemožno nahradiť.

Aby sme zachovali v pohánke jej dôležité liečivé komponenty, v žiadnom prípade ju nevaríme, iba sparíme vriacou vodou a necháme pod utierkou nabobtnať (na 1 diel vody 2 diely vriacej vody). Takto je možné pripravovať pohánku mechanicky lúpanu. Obilnina má potom svetlú farbu. Pohánka lúpana termicky (pri teplote 200°C a viac) je naopak tmavá a tvrdá. Pri príprave jedla sa musí dlho variť a nezostávajú v nej zachované žiadne vitamíny alebo iné hodnotné látky. Ako vynikajúci liek hodnotia lekári tiež pohánkový med, ktorý obsahuje veľké množstvo rutínu. Tento med tiež stráca svoje liečebné účinky, ak ho dávame do vriaceho čaju. Lepšie je počkať kým tekutina vychladne.
Použitie: Je vhodná k príprave polievok, ako príloha, do sekanej, do hlavních jedál alebo plniek.
Složenie: pohanka krúpy, Mechanicky lúpaná pohánka

Výživové údaje v 100 g výrobku:
energetická hodnota: 1490 kJ / 355 kcal;
tuky: 4,3 g;
nasýtené mastné kyseliny: 0,9 g;
sacharidy: 59,6 g;
cukry: 1,5 g;
bielkoviny: 16,5 g;
soľ: 0,1 g.

Skladovanie: Skladujte v suchu a chlade.

Výrobca: Vega Provita

Krajina pôvodu: Česká republika

 

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.