Pšenová múka 300g Provita

PDFTlačiťEmail
Prirodzene bezlepková múka z prosa. Neobsahuje lepok, pšenicu, mlieko, vajcia, sóju.
Pšenová múka 300g ProvitaPšenová múka 300g Provita
Predajná cena po zľave
Predajná cena1,25 €
Zľava
Popis
Pšenová múka 300g Provita
Základné informácie o prose:
Pravdepodobne je to najstaršia kultúrna plodina. Proso, ktoré z Ázie do Európy priniesli kočovné kmene sa pestovalo už v dobe kamennej. Dnes sa v predajniach zdravej výživy ponúka tiež proso pestované biologicky. Existuje viacej druhov. Niektoré odrody zrna sú o niečov väčšie a majú výraznejšiu chuť. Napriek tomu, ak človek používa olúpané proso, považuje sa za celozrnný produkt. Proso bolo jednou z hlavných obilovín Slovanov, ktorí ho konzumovali v podobe výživných kaší, placiek a polievok. Germánske národy poznali proso od Slovanov. Svedčia o tom niektoré zvyky v Nemecku (v pôvodných oblastiach Slovanov), kde sa pri krste podával prosný chlieb.
ŽIVINY:
  • Tuky tvoria 4%.
  • Bielkoviny tvoria 12%.
  • Uhľohydráty tvoria až 68%.
ODPORÚČA SA PRI ZDRAVOTNÝCH PROBLÉMOCH:
  • Žalúdočné ťažkosti
  • Diabetes
JE VÝBORNÝM ZDROJOM:
  • vitamíny skupiny B
  • železo
  • kremík
  • fosfor
ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI:
Má nielen vysoký obsah minerálov, ale aj vlákniny. Vysokým podielom kremíka podporuje proso zachovanie zdravia zubov, nechtov a vlasov. Preto sa odporúča žuť každé ráno jednu kávovú lyžičku surového prosa a zapiť ho vodou alebo čajom. Jeho najväčšou výhodou je, že je bezlepkové a teda ideálne pre bezlepkovú diétu pri celiakii. Proso je možné odporučiť aj alergikom. Pri varení vytvára sliz. Preto sa odporúča všetkým, ktorí trpia zahlienením dýchacích ciest. Pri oslabení väziva a kožných ochoreniach sa rovnako osvedčila diéta z prosa. Je tiež možné ním posilniť obličky a priaznivo pôsobí na oči. Môžeme ho používať nenaklíčené aj naklíčené. Zválšť pri dlhšom skladovaní môže neznalého konzumenta zaraziť pachuť, ktorá vzniká oxidáciou zrna. Tento nedostatok sa dá najlepšie odstrániť sparením prosa vrelou vodou. Prepláchnutie studenou väčšinou nestačí. Kupujte si preto vždy len čerstvé proso a dlho ho neskladujte.
Pšenová bábovka s orechami:
200 g pšenovej múky hladkej (múku si môžete vyrobiť z čerstvého, studenou vodou premytého pšena, ktoré ste dôkladne vysušili a potom pomleli na mlynčeku), 400 g uvarených vychladených zemiakov, 150g polohr.pšeničnej múky, 80 g Hery, 100 g pr.cukru, 1 vanilka, trochu pr.do pečiva, hrozienka, 2 vajcia, 250ml mlieka, 100 g mletých orechov, zmes sušených sliviek, marhúľ, jabĺk, strúhaná citrón.kôra, škorica.
Uvarené zemiaky jemno nastrúhajte, sušené ovocie (môžete použiť aj kompót) nakrájajte na malé kúsky, vajcia ušľahajte s cukrom a Herou. Postupne primiešajte ostatné prísady. Bábovkovú formu vymastite a vysypte hrubou múkou, nalejte cesto a upečte v mierne teplej rúre.

Pšenové bochníčky:
200 g celozrnnej pšeničnej múky, 150 g pšenovej múky, pr.do pečiva, 20 g droždia, vanilkový puding, 1 lyžica medu, 120 g tuku, soľ, hrozienka, orechy.
Do múky pridajte kvások, soľ, rozpustený tuk, puding, med, hrozienka, nasekané orechy. Všetko vypracujte na cesto, aby sa nelepilo a aby sa tvorili bubliny. Po vykysnutí tvarujte bochníčky, ktoré ukladajte na vymastený plech a pečte v rúre 25-30 min. dozlata. Po upečení potrite teplým mliekom.

BÁBOVKA ZO PŠENA A KUKURICE:
150 g pšenovej múky
100 g kukuričnej krupice
200 g bezlepkovej múky (amarantová)
50 g bezlepkovej múky (pohánková)
lyžička xantanovej gumy
60 g sójovej hladkej múky
160 g slnečnicového oleja
70 g prírodného cukru
1 celaskon (rozpustiť vo vode)
soľ
pomarančová kôra
35 g droždia (kvások=cukor,mlieko,trocha múky)
lyžica rumu
250 ml mlieka
50 g mandlí
80 g hrozienok
kokos na vysypanie formy

Najprv si pripravíme kvások z mlieka, v ktorom sme rozpustili droždie, cukor a trochu múky. Potom pridáme olej, ostatný cukor a mlieko, sójovú múku a postupne pridávame ďalšie múky. Ďalej rozpustený celaskon, rum, kôru a soľ. Hrozienka poprášime múkou, aby v ceste neklesli na dno a pridáme ich nakoniec do cesta. Formu na bábovku vymažeme tuhým tukom a vysypeme kokosom. Vložíme cesto, ktoré dáme pod utierku kysnúť. Pečieme pozvolna asi 60 minút.
Krajina pôvodu: Česká republika

 

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.