Schizandra Byliny 30g Serafín

PDFTlačiťEmail
Schizandra plod
Schizandra
Predajná cena po zľave
Predajná cena2,50 €
Zľava
Popis

Schizandra plod (Schizandra chinensis) 30g

V klasickej čínskej medicíne je schizandra čínska nazývaná rastlinou poskytujúcou "plody piatich chutí" (wu-wei-zi), tj kyslé, horké, sladké, pálčivé a slané. Má významné hepatoprotektívne, antioxidačné a adaptogénne účinky. Uvedené účinky sú veľmi vhodne doplňované účinkami ďalšími, ako imunostimulačným, antitoxickým, protizápalovým, antiulceróznym, neurotropným, antihypertenzným a priaznivým vplyvom na metabolizmus lipidov a cholesterolu. Disponujú tiež určitým antineoplastickým efektom.

Jej plody stimulujú centrálny nervový systém, kardiovaskulárny systém a dýchanie. Zvyšuje krvný tlak a zlepšuje ostrosť videnia. Používa sa tiež pri liečbe depresívnych stavov a nízkeho tlaku. Pri únave je zrejmý jej stimulačný efekt. V tradičnej čínskej medicíne je táto bylina používaná ako tonikum a stimulant, k zmierňovaniu a liečeniu chorôb a stavov spôsobených nerovnováhou jin a jang alebo pri zhoršení životnej energie Qi (Či). Plody schizandry sa tak používajú u širokého spektra indikácií, ako k podpore sexuálnych funkcií, liečbu impotencie, liečbe porúch močového systému, nočného pomočovania, častého močenia, úplavica, kvapavky, vlečúcich hnačiek, zhoršenie telesných tekutín, spontánneho potenie, nočného potenia, kašľa, astma, zahlienenie, sypot, dýchavičnosť, telesnej slabosti, vyčerpania, slabého pulzu, palpitácie, cukrovky, žltačky, zábudlivosti či nespavosti. Medicínske využitia preparátov zo schizandry je v súčasnosti najrozšírenejšie v Rusku a Číne. Prípravky zo schizandry sa dnes používajú ako stimulans a tonikum pri fyzickom a psychickom vyčerpaní, pre zvýšenie práceschopnosti, k úprave krvného tlaku, spresnenie koordinácie pohybov, u kŕčových stavov, ďalej ako adjuvans v určitých štádiách liečby pacientov po iktu, pri astenických a astenodepresivnych chorobách rôznej etiológie, k zvýšeniu očnej adaptácie v podmienkach tmy, ako adaptogénny prostriedok pre zvýšenie nešpecifickej odolnosti organizmu a ako liečivo s reparačným efektom na pečeňový parenchým. Účinné látky schizandry - lignany - boli intenzívne študované minulých päťdesiat rokov. Prvé záznamy boli o priaznivom pôsobení na pečeňové funkcie, detoxikáciu a regeneráciu pečeňového tkaniva. Neskoršie štúdie sa zaoberali modulačným pôsobením na CNS, kardioprotektivne pôsobenie, antikancerogénnou aktivitou až po anti-HIV pôsobenie. Vzhľadom na zameranie tejto práce sa tu budem venovať iba účinkom priamo súvisiacim s antioxidačnou aktivitou plodov schizandry čínskej.

Tradičná denná dávka sa pohybuje medzi 1-6 gramami drogy, ktorú možno konzumovať len tak (rozhrýzť a prehltnúť), prípadne pripraviť ako čaj (nálev), pretože obsahové látky sú termostabilné.

Výrobca: Serafin

Krajina pôvodu: Česko

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.